O nas
Puszcza Nadnotecka i lasy nad brzegiem rzeki Warty to miejsce gdzie mieszkamy. Tutaj nasze Jack Russell Teriery mogą cieszyć się swobodą, szaleć na wspólnych spacerach, wygłupiać się ze sobą i z nami do woli. Mogą też codziennie czuć zapachy dzikiej natury, węszyć czy niedaleko domu przechodziły jelenie, dziki, sarny i sprawdzać, kto na drodze nocą zostawił tropy. Może był to rudy lisek? A
przecież do tego właśnie John Russell wychodował „jack’a” i ja ze swojejstrony bardzo bym chciała, aby pierwotna pasja łowiecka tej rasy pozostała.

Stworzenia duże i małe były przy mnie zawsze. Jestem członkinią Związku Kynologicznego od 1986 (rejestracja przydomka pod nazwą Mag-Fen, późniejsza nostryfikacja w FCI w 2011 - Mag-Fen FCI). Rodzinną tradycją było kilkudziesięcioletnie (najpierw przez mojego dziadka, a później przez jego dwóch synów – mojego tatę i wujka) prowadzenie sklepu zoologicznego.Wygaszenie działalności sklepu nastąpiło dopiero w 2007r. Z uwagi na pasję zoologiczną i wykonywany przez moich najbliższych zawód, w domu otaczały mnie akwaria, rybki, terraria, chomiki, świnki morskie, myszki, kanarki, papugi i wiele innych drobnych zwierząt.

Wychowywałam się z bokserem imieniem „Dżek”, który był moim wiernym przyjacielem i oddanym stróżem. Gdy mama zabierała nas (mnie i Dżeka) na spacery i zakupy mogła spokojnie zostawić wózek za mną pod sklepem, a wtedy Dżek pilnował (dosłownie), żeby nikt po za nią nie zbliżał się do wózka. Po latach pojawił się w domu pierwszy rasowy, rodowodowy pies. Była to suczka cocker spaniel angielski - Trojka z Leśnego Wzgórza, która dała w 1978r.
początek hodowli mojej mamy „Złota Grota”. Brat mojego taty miał boksery
i hodował bobtaile. Będąc dzieckiem „kynologicznym” przez wiele lat jeździłam z mamą na wystawy, pomagałam w opiece nad psami. Czesałam je, trymowałam, strzygłam. Czesania było mi jednak jeszcze za mało. Marzyłam o swoim własnym kudłatym przyjacielu.

W 1986r. przyjechała z Czechosłowacji z hodowli Pana Tibora Letko pierwsza moja suczka Lhasa Apso - NELLY Tatranska Romanca. Bardzo szybko uzyskała tytuły Młodzieżowego Championa i Championa Polski. Z jej pierwszego
miotu w 1987r. w hodowli został Młodzieżowy Champion i Champion Polski
LIANG-CHIN-YOGI Mag-Fen. Ojcem Yogiego był Champion Niemiec FEYER Von
Batang. Yogi był przez lata wykorzystywany, jako reproduktor w polskich
hodowlach.

Od 1988r prowadzę już hodowlę nie sama, ale wspólnie ze swoim mężem, który dzielnie mi pomaga i wspiera we wszystkich przedsięwzięciach. W 1989r. ze skojarzenia Nelly i psa FONG of the Dutch Meadows w hodowli zostaje suczka MAT-SU Mag-Fen, a w 1990r. ze skojarzenia AMFORA Pastele i Yogiego suczka BARBIE Od Stępniaków. Do roku 1993 w hodowli znajdują się 3 suczki i reproduktor. Co roku przychodzą na świat kolejne szczenięta Lhasa-Apso.

W lipcu 1993r.z czołowej czeskiej hodowli prowadzonej przez małżeństwo mgr inż. Jiri i Jana Hronovi przywozimy do domu suczkę Mł. Champ. i Champ. Pl. OLIVIA Z Kybely Bohemia. Rok później z tej samej hodowli przyjeżdża do nas Mł.
Champ. i Champ. Pl. QUIZMASTER Z Kybely Bohemia. Dzięki tej parze hodowlanej (Quizmaster zostaje ojcem wielu szczeniąt w polskich hodowlach) exterier i charakter Lhasa Apso hodowanych w naszym kraju bardzo zyskuje. Para ta w swoich rodowodach posiada wybitne linie hodowlane t.j. Bo-Den-Hoff’s, Saxonspring’s, Orleane’s.

13 grudnia 1997r. uchwałą Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polce
zostaje mi przyznana brązowa odznaka honorowa w uznaniu za pracę nad
rozwojem rasy Lhasa Apso w Polsce. W roku 2001 w mojej hodowli rodzą się
ostatnie szczenięta Lhasa Apso. Robię sobie 10-letnią przerwę w prowadzeniu hodowli. Opieka nad trojgiem dzieci i zajmowanie się kudłatymi „Lhasakami” zabiera nam sporo czasu i energii.

Przygoda z Jack Russell Terierami ma początek w 2010r. Trafiają do nas z Czech od Pani Ingrid Dedkovej pies ENERGY Bohemia Platina (zwany Chojrakiem) i suczka FUNNY GIRL Bohemia Platina (zwana Truflą). Wreszcie zamiast spędzać wiele godzin na pielęgnacji szaty Lhasa Apso, mogę ten czas zamienić na aktywny wypoczynek z „jackusiami” u boku. To cudowne uczucie, gdy swojego psa można wszędzie ze sobą zabierać i nie martwić się o to, jak on będzie się czuł i zachowywał w obcym dla siebie miejscu. Ostatni mój Lhasa Apso – Quizmaster Z Kybely Bohemia – odchodzi za Tęczowy Most pod koniec 2010r. Przeżył z nami ponad 16lat.

Wybór rasy Jack Russell Terrier nie jest dla nas przypadkowy i w hodowli obieramy bardzo konkretny cel. Jasno precyzujemy nasze preferencje i oczekiwania, poprzeczkę stawiamy sobie wysoko. Dla nas JRT to przede wszystkim rasa psów myśliwskich, więc (z założenia, jakie przyświecało
pastorowi Jonowi Russellowi) psy użytkowe. Skupiamy się nie tylko na wartości hodowlanej i wystawowej naszych psów. Bardzo dużo czasu poświęcamy na pracę z nimi, treningi i udziały w próbach i konkursach pracy psów myśliwskich.
Z uwagi na fakt, iż pracujemy z naszymi psami, staramy się w hodowli bardzo zwracać uwagę na ich psychikę i charakter. JRT powinien odznaczać się zrównoważonym charakterem, tak, aby dobrze i chętnie współpracował z przewodnikiem, a opanowywanie kolejnych umiejętności sprawiało mu przyjemność. Dbałość o psychikę ma także ogromne znaczenie, gdy szczenię
trafia do właściciela, który nie zamierza pracować z psem wykorzystując jego
predyspozycje łowieckie, ale chciałby uprawiać dyscypliny sportowe (agility,
dogtreking, free style itd.) lub zwyczajnie pies ma być członkiem rodziny lub towarzyszem zabaw dzieci. Jack Russell Terier powinien być energiczny i temperamentny, inteligentny, dzielny, posłuszny, niekonfliktowy. Ważne dla nas jest, aby w kwestii eksterieru również trzymał ramy wzorca rasy. Harmonijna, proporcjonalna, zwarta budowa ciała, dobra muskulatura, niewielki wzrost, mocna kość, prosty silny grzbiet, dobra pigmentacja, wysycone znaczenia kolorystyczne – głęboki kolor na tle białej sierści, gęsta, twarda okrywa włosowa odporna na warunki atmosferyczne, ładnie rzeźbiona głowa, pewny zgryz nożycowy i mocne zęby, wysoko noszony ogon,OBEJMOWALNOŚĆ! Na te cechy szczególnie zwracamy uwagę.

W 2012r. z pierwszego skojarzenia pary FUNNY GIRL Bohemia Platina i ENERGY Bohemia Platina w hodowli pozostaje suczka MARIGOLD Mag-Fen FCI.
W 2016r. ze skojarzenia MARIGOLD Mag-Fen FCI i GLORFINDEL
ELF LORD Inlovewith w hodowli pozostaje suczka RASPBERRY Mag-Fen FCI.
Do roku 2017 w hodowli z przydomkiem Mag-Fen FCI rodzi się 8
miotów JRT.
Po naszym reproduktorze ENERGY Bohemia Platina w hodowlach
rodzi się 7 miotów.

Aktualnie mieszkają z nami 4 JRT.
 * ENERGY Bohemia Platina – REPRODUKTOR
- Mł.Ch.Pl
- Ch.Pl.
– CERTYFIKAT UŻYTKOWOŚCI – NOROWIEC – KN I
- Zwycięzca Krajowego Konkursu Pracy Norowców Toruń 2013r., Dyplom I Stopnia, Lokata 1, Złoty Medal, CPC , 100/100 Punktów.
 * FUNNY GIRL Bohemia Platina – SUCZKA HODOWLANA
- Ch.Pl.
– CERTYFIKAT UŻYTKOWOŚCI – NOROWIEC – KN I
– Próby Pracy Norowców Dyplom II Stopnia
– Próby Pracy Dzikarzy Dyplom II Stopnia
– Zwycięzca Konkursu Pracy Norowców Im.S. Czabańskiego w Biskupinie, Dyplom I Stopnia, Lokata 1, Złoty Medal, 100/100 Punktów.
 * MARIGOLD Mag-Fen FCI – SUCZKA HODOWLANA
– Ch.Pl.
– CERTYFIKAT UŻYTKOWOŚCI – NOROWIEC – KN I
– Próby Pracy Dzikarzy, Dyplom III Stopnia
– Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pracy Norowców Antoninek 2014r. – Dyplom I Stopnia, Lokata 1, Złoty Medal, CPC, 100/100 Punktów,
- Zwycięzca Pracy Myśliwskiej Norowców 2014r.
- Zwycięzca Konkursu Pracy Norowców Antoninek 2016r. Dyplom II Stopnia, Lokata 1, Złoty Medal, CPC, Zwycięzca Pracy Myśliwskiej Norowców 2016r.
 * RASPBERRY Mag-Fen FCI – SUCZKA HODOWLANA
– CERTYFIKAT UŻYTKOWOŚCI – TROPOWIEC – KT I
– Próby Pracy Dzikarzy Biskupin 2017r. Dyplom II Stopnia
– Regionalny Konkurs Pracy Posokowców i Tropowców Krotoszyn 2017r. Dyplom I Stopnia, Lokata 3, 100/100 Punktów.
- Regionalny Konkurs Pracy Tropowców i Posokowców Dąbrówka Leśna 2017r. DYPLOM II STOPNIA, 76/100 punktów
- Ocena Pracy Tropowców i Posokowców Nowinki 2018r. DYPLOM I Stopnia, Lok II, 92 punkty

Link do opracowania dotyczącego Lhasa Apso w Polsce: geocities.ws/Athens/Ithaca/7414/lhasa_apso_history.html
Dokument potwierdzający nostryfikację przydomka
hodowlanego w FCI
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW