O nas
Puszcza Nadnotecka i lasy nad brzegiem rzeki Warty to miejsce gdzie mieszkamy. Tutaj nasze Jack Russell Teriery mogą cieszyć się swobodą, szaleć na wspólnych spacerach, wygłupiać się ze sobą i z nami do woli. Mogą też codziennie czuć zapachy dzikiej natury, węszyć czy niedaleko domu przechodziły jelenie, dziki, sarny i sprawdzać, kto na drodze nocą zostawił tropy. Może był to rudy lisek? A
przecież do tego właśnie John Russell wychodował „jack’a” i ja ze swojejstrony bardzo bym chciała, aby pierwotna pasja łowiecka tej rasy pozostała.

Stworzenia duże i małe były przy mnie zawsze. Jestem członkinią Związku Kynologicznego od 1986 (rejestracja przydomka pod nazwą Mag-Fen, późniejsza nostryfikacja w FCI w 2011 - Mag-Fen FCI). Rodzinną tradycją było kilkudziesięcioletnie (najpierw przez mojego dziadka, a później przez jego dwóch synów – mojego tatę i wujka) prowadzenie sklepu zoologicznego.Wygaszenie działalności sklepu nastąpiło dopiero w 2007r. Z uwagi na pasję zoologiczną i wykonywany przez moich najbliższych zawód, w domu otaczały mnie akwaria, rybki, terraria, chomiki, świnki morskie, myszki, kanarki, papugi i wiele innych drobnych zwierząt.

Wychowywałam się z bokserem imieniem „Dżek”, który był moim wiernym przyjacielem i oddanym stróżem. Gdy mama zabierała nas (mnie i Dżeka) na spacery i zakupy mogła spokojnie zostawić wózek za mną pod sklepem, a wtedy Dżek pilnował (dosłownie), żeby nikt po za nią nie zbliżał się do wózka. Po latach pojawił się w domu pierwszy rasowy, rodowodowy pies. Była to suczka cocker spaniel angielski - Trojka z Leśnego Wzgórza, która dała w 1978r.
początek hodowli mojej mamy „Złota Grota”. Brat mojego taty miał boksery
i hodował bobtaile. Będąc dzieckiem „kynologicznym” przez wiele lat jeździłam z mamą na wystawy, pomagałam w opiece nad psami. Czesałam je, trymowałam, strzygłam. Czesania było mi jednak jeszcze za mało. Marzyłam o swoim własnym kudłatym przyjacielu.

W 1986r. przyjechała z Czechosłowacji z hodowli Pana Tibora Letko pierwsza moja suczka Lhasa Apso - NELLY Tatranska Romanca. Bardzo szybko uzyskała tytuły Młodzieżowego Championa i Championa Polski. Z jej pierwszego
miotu w 1987r. w hodowli został Młodzieżowy Champion i Champion Polski
LIANG-CHIN-YOGI Mag-Fen. Ojcem Yogiego był Champion Niemiec FEYER Von
Batang. Yogi był przez lata wykorzystywany, jako reproduktor w polskich
hodowlach.

Od 1988r prowadzę już hodowlę nie sama, ale wspólnie ze swoim mężem, który dzielnie mi pomaga i wspiera we wszystkich przedsięwzięciach. W 1989r. ze skojarzenia Nelly i psa FONG of the Dutch Meadows w hodowli zostaje suczka MAT-SU Mag-Fen, a w 1990r. ze skojarzenia AMFORA Pastele i Yogiego suczka BARBIE Od Stępniaków. Do roku 1993 w hodowli znajdują się 3 suczki i reproduktor. Co roku przychodzą na świat kolejne szczenięta Lhasa-Apso.

W lipcu 1993r.z czołowej czeskiej hodowli prowadzonej przez małżeństwo mgr inż. Jiri i Jana Hronovi przywozimy do domu suczkę Mł. Champ. i Champ. Pl. OLIVIA Z Kybely Bohemia. Rok później z tej samej hodowli przyjeżdża do nas Mł.
Champ. i Champ. Pl. QUIZMASTER Z Kybely Bohemia. Dzięki tej parze hodowlanej (Quizmaster zostaje ojcem wielu szczeniąt w polskich hodowlach) exterier i charakter Lhasa Apso hodowanych w naszym kraju bardzo zyskuje. Para ta w swoich rodowodach posiada wybitne linie hodowlane t.j. Bo-Den-Hoff’s, Saxonspring’s, Orleane’s.

13 grudnia 1997r. uchwałą Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polce
zostaje mi przyznana brązowa odznaka honorowa w uznaniu za pracę nad
rozwojem rasy Lhasa Apso w Polsce. W roku 2001 w mojej hodowli rodzą się
ostatnie szczenięta Lhasa Apso. Robię sobie 10-letnią przerwę w prowadzeniu hodowli. Opieka nad trojgiem dzieci i zajmowanie się kudłatymi „Lhasakami” zabiera nam sporo czasu i energii.

Przygoda z Jack Russell Terierami ma początek w 2010r. Trafiają do nas z Czech od Pani Ingrid Dedkovej pies ENERGY Bohemia Platina (zwany Chojrakiem) i suczka FUNNY GIRL Bohemia Platina (zwana Truflą). Wreszcie zamiast spędzać wiele godzin na pielęgnacji szaty Lhasa Apso, mogę ten czas zamienić na aktywny wypoczynek z „jackusiami” u boku. To cudowne uczucie, gdy swojego psa można wszędzie ze sobą zabierać i nie martwić się o to, jak on będzie się czuł i zachowywał w obcym dla siebie miejscu. Ostatni mój Lhasa Apso – Quizmaster Z Kybely Bohemia – odchodzi za Tęczowy Most pod koniec 2010r. Przeżył z nami ponad 16lat. CDN
Link do opracowania dotyczącego Lhasa Apso w Polsce: geocities.ws/Athens/Ithaca/7414/lhasa_apso_history.html
Dokument potwierdzający nostryfikację przydomka
hodowlanego w FCI
Własna strona www za darmo - sprawdź